• Nově můžete využít mobilní aplikaci InspIS SETmobile, kde najdete elektronické verze testů z českého jazyka, matematiky a anglického jazyka připravených Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) a použitých při maturitní zkoušce v roce 2020, 2019 a 2018. Více informací zde.

Stanovení podmínek maturitní zkoušky

Informace o podobě profilové i společné části maturitní zkoušky v jarním a podzimním termínu roku 2023

Ředitelka SOŠ Šumperk v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 177/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů určuje nabídku povinných a nepovinných zkoušek v profilové (školní) části, včetně formy, témat a termínů konání těchto zkoušek.

Profilová část – seznam témat pro jarní i podzimní zkušební období 2023

V souladu § 79 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., v platném znění, a § 16 odst. 1 vyhlášky č. 177/2009 Sb., v platném znění, ředitelka školy zveřejňuje seznam témat pro profilovou část maturitní zkoušky.

Termíny maturitních zkoušek

Termín písemné práce z českého jazyka a literatury:

Není znám..

Termín písemné práce z anglického jazyka:

Není znám..

Termín didaktických testů maturitní zkoušky:

Není znám..

Rozpisy pro praktické maturitní zkoušky

Není znám..

Rozpisy pro ústní maturitní zkoušky

Jarní a podzimní termín školního roku 2022/2023

Na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů ředitelka školy stanovuje podmínky maturitní zkoušky a doplňující informace k maturitní zkoušce pro vzdělávací obory:

AGROPODNIKÁNÍ (41-41-M/01)
          CESTOVNÍ RUCH (65-42-M/02)
          EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (16-01-M/01)
          VEŘEJNOSPRÁVNÍ ČINNOST (68-43-M/01)

Podrobné informace o maturitních zkouškách společné části najdete na stránkách Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání.

Maturitní zkouška – společná část

1. Zkoušky společné části maturitní zkoušky může žák konat, pokud úspěšně ukončil poslední ročník středního vzdělávání.
          2. Zkušebními předměty společné části maturitní zkoušky jsou:
          3. Společná část maturitní zkoušky se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury a druhé zkoušky, pro kterou si žák na přihlášce k maturitní zkoušce zvolí jeden ze zkušebních předmětů uvedených v odstavci 2 písm. b).
          4. Zkoušky společné části maturitní zkoušky se konají formou didaktického testu. Didaktickým testem se rozumí písemný test, který je jednotně zadáván a centrálně vyhodnocován, a to způsobem a podle kritérií stanovených prováděcím právním předpisem.
          5. Žák se může ve společné části dále přihlásit až ke dvěma nepovinným zkouškám z předmětů podle odstavce 1 písm. b) a c) a ze zkušebního předmětu matematika rozšiřující.
          6. Zkoušku ze zkušebního předmětu cizí jazyk lze konat z
            • a) anglického jazyka,
            • b) německého jazyka,
            • c) ruského jazyka.

Maturitní zkouška – profilová část

1. Profilová část maturitní zkoušky se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si žák ve společné části maturitní zkoušky zvolil cizí jazyk, ze zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z dalších 2 povinných zkoušek stanovených ředitelkou školy.
          2. Žák může dále v rámci profilové části maturitní zkoušky konat nejvýše 2 nepovinné zkoušky. Žák může volit nepovinné zkoušky z nabídky stanovené ředitelem školy. Zvolené nepovinné zkoušky se uvedou v přihlášce podle § 81 odst. 1 školského zákona.
          3. Zkoušky profilové části maturitní zkoušky se konají formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí. Zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se konají vždy formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí. Doba trvání písemné práce z CJL je 120 minut, minimální rozsah písemné práce je 250 slov; pokud žák napíše písemnou práci kratší než 200 slov, je hodnocen 0 body. Pro písemnou práci ředitelka školy stanoví 4 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Po zahájení zkoušky si žák jedno zadání zvolí. Doba trvání písemné práce z cizích jazyků je 90 minut, rozsah písemné práce je 200 – 220 slov. Pro písemnou práci z konkrétního cizího jazyka ředitelka školy stanoví 1 zadání, které se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky.
          4. Žák nemůže v nepovinné profilové zkoušce volit stejný cizí jazyk jako ve společné části.

Cestovní ruch 65 – 42 – M/02

3. Odborné předměty cestovního ruchu
          (zeměpis CR, technika CR, regionální turistické služby, průvodcovské služby)
          4. Odborné ekonomické předměty